Anasayfa /  Foto Galeri

ABD'de Kongre binasının basılmasına dünyadan tepkiler

ABD'de Kongre binasının basılması dünya liderlerinin tepkilerine yol açtı. İşte dünya'yı şoke eden kanlı baskına ait tepkiler...

ABD'de Kongre binasının basılmasına dünyadan tepkiler - Sayfa 1

ABD'nin başkenti Washington'da ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin polis barikatını aşarak Kongre binasına zorla girmesiyle çıkan olaylar, dünya liderlerinin tepkilerine yol açtı.

ABD'de Kongre binasının basılmasına dünyadan tepkiler - Sayfa 2

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Trump ve destekçilerini eleştirdi. Mass, "Demokrasi düşmanları Washington'daki bu katlanılamaz görüntüler karşısında keyif duyacaklardır. Trump ve destekçileri, Amerikalı seçmenlerin kararını artık kabul etmeli ve demokrasiyi ayaklar altına almaya son vermelidir" ifadelerini kullandı.

ABD'de Kongre binasının basılmasına dünyadan tepkiler - Sayfa 3

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yaşanan olayları kınayarak, "utanç verici görüntüler" tanımlaması yaptı. Johnson, "ABD dünya çapında demokrasiyi savunandır. Güç değişiminin barış ve huzur içinde gerçekleşmesi bu nedenle çok önemli" dedi.

ABD'de Kongre binasının basılmasına dünyadan tepkiler - Sayfa 4

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Washington'daki görüntülerin şok edici olduğunu belirterek "Bu demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmelidir" dedi.


Türkiye Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaparak olayların endişeyle takip edildiğini bildirdi. Açıklamada, "ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD'deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD'nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz" ifadelerine yer verildi.