Anasayfa /  Dünya

ABD seçimlerinde iki eyalet önemli! Eyaletlerdeki son durum ne?

ABD'de milyonlarca insan ülkeyi dört yıl yönetecek başkanı belirlemek için sandık başına gitti. Ülkede eyaletler arası dengeye bağlı olan seçimde hangi eyaletten kimin seçimi kazandığı büyük önem taşıyor. ABD Başkanı'nın kim olacağı, Michigan ve Pensilvanya'daki seçim sonuçlarına göre belli olacak. Toplamda 50 eyaletin bulunduğu ülkede, eyaletlerdeki son durum ne?

Abone ol
Abone ol 04 Kasım 2020 18:14

Başkanlık seçimlerinde koltuğunu korumaya çalışan ABD Başkanı Donald Trump, seçimin sonucunu belirleyebilecek birkaç salıncak eyalette sayımın tamamlanmamasına rağmen Demokrat rakibi Joe Biden karşısında zafer ilan etti.

Biden oyların sayımının tamamlandığında başkan olacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

ABD'de sabah olurken seçimlerin sonucunu belirleyecek eyalet sayısı da azalmaya başladı.

Biden'in tüm oylar sayıldıktan sonra seçimi kazanacağına güvendiğini açıklamasının kısa bir süre sonrasında Beyaz Saray'da konuşan Trump, zafer kazandığını ve avukatlarının yüksek mahkemeye başvuracağını söyledi. Avukatların ne için başvuracağını ise açıklamadı.

TRUMP: BU SEÇİMİ BİZ KAZANDIK
Trump konuşmasında, "Bu seçimi kazanmaya hazırlanıyoruz. Açık olmak gerekirse kazandık da. Ulusumuz kandırılıyor. Kanunların düzgün şekilde uygulanmasını istiyoruz. Yüksek Mahkeme gideceğiz. Tüm oylamanın durmasını istiyoruz" dedi. Trump seçim usulsüzlüğü iddiasını neye dayandırdığını söylemedi.

Kimin başkan seçileceği eyaletlerde verilen oylara göre o eyaletin Seçiciler Kurulu'ndaki temsilcileri tarafından belirleniyor. Adayların başkanlığı kazanması için Seçiciler Kurulu'ndaki 538 temsilciden en az 270 oy toplaması gerekli.

İKİ EYALET KRİTİK ÖNEMDE
Biden'ın seçilmek için salıncak eyaletlerin bazılarını Trump'tan alması gerekiyor. Biden'ın seçim heyeti umudunu, bir önceki seçimlerde Trump'a oy veren Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania eyaletlerine bağladı. Ancak bu eyaletlerde oyların sayılması önümüzdeki günlere uzayabilir.

Şu ana kadar sayılan oylara göre Wisconsin'de Biden önde giderken, Trump Michigan ve Pennsylvania'da önde gidiyordu. Daha çok Demokrat seçmenlerin kullandığı posta oylarının sayımına ise henüz başlanmadı.

MICHIGAN'DA BIDEN ÖNE GEÇTİ!
Ancak Biden saat 17.00 itibariyle 0.1 puan öne geçti. Eyaletin 16 delegesi bulunuyor.

ABD'de yapılan tüm anketlerin ortalaması Joe Biden'ı gösterse de, 2016'da tüm anket şirketleri dönemin Demokrat adayı Hillary Clinton'ın zaferine kesin gözüyle bakarken, Donald Trump'ın kazanacağını söyleyen ve tahmini tutan Trafalgar Grubu 2020 seçimleri için yeni bir anket yayımladı. Ankette, yapılan genel anketlerin aksine Trump'ın özellikle kritik eyaletlerde önde olduğu vurgulanarak, seçimlerden zaferle çıkma şansının olduğu belirtildi.

1964 yılından bu yana Florida’yı kazanan aday Başkanlık seçimini de kazandı. Trump'ın seçimi kazandığı açıklamaları yapılsa da, seçim sonuçlarının tamamının bugün açıklanamayacağı bilgisi aktarılıyor.

Biden bu üç eyaleti kazanırsa başkan seçilmiş olacak. Ancak Fox News, Biden'in Arizona'yı kazandığı tahmininde bulunarak, Biden'in başka eyalet kombinasyonlarını da kazanarak başkan olabileceği ihtimali bulunduğunu gösterdi.

Trump ise Arizona'nın kendisini seçeceğini, ayrıca Biden'ın kazanmak istediği üç eyaletin ikisinde rakibini ekarte edebileceğini düşünüyor.

Sandıklar açıldıktan kısa süre sonra Trump Florida, Ohio ve Teksas gibi büyük eyaletleri kazanarak Biden'in erken zafer kazanmasının beklentisini suya düşürdü. Ancak Biden söz konusu üç eyaleti kazanabileceğine güvendiğini söyledi.

Biden yaptığı açıklamada, "İyi bir konumda bulunduğumuzu düşünüyoruz. Seçimi kazanma yolunda olduğumuza inanıyoruz" dedi.

Biden, Edison Research verilerine göre Seçiciler Kurulu'nda 213'e karşı 224 temsilci ile önde gidiyor.

Biden ise yaptığı konuşmada ülkenin kuzeydoğusunda "paslı kuşak" olarak bilinen eyaletlerden üçünü kazanarak seçimi kazanacağı konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.

Biden'ın seçimi açık farkla kazanacağı beklentisi, ABD'li televizyonların Trump'ın seçimi kazanması için muhakkak alması gereken Florida'yı kazandığını ve Georgia, Ohio ve Texas'ta da önde gittiğini açıklamasıyla zayıfladı.

Sandıkların açılmasının ardından iki aday da partilerine yakın olan eyaletleri tahmin edildiği gibi kazanırken, kazananı belirleyen yaklaşık 12 "salıncak" eyalette adayların oyları birbirine yakın seviyelerde bulunuyor.

Geçen seçimi Trump'ın kazanmasını sağlayan bu eyaletlerde sonuçların çok yakın olması halinde oy sayımının birkaç güne uzaması ihtimali dahilinde.

İlk sonuçlar Trump'ın önde gittiğini gösterse de bu üç eyalette henüz posta ile kullanılan oyların işlenmesi yeni başladığından sayım uzayabilir. Koronavirüs salgını nedeniyle bu seçimde alışılmışın çok üzerinde ABD'li posta ile oy kullandı.

ABD'de seçimin sonucunu belirleyen 12 salıncak eyaletin pek çoğunda kazanan netleşmese de Trump'ın öne geçtiği görüldü.

Bugünkü seçimlerde başkanın yanı sıra Kongre temsilcileri de belirlenecek. Şu anki sonuçlara göre Demokratların Senato'da çoğunluğu kazanma ihtimali iyice azaldı. Demokratların Temsilciler Meclisi'ndeki hakimiyetlerini koruyacağı tahmin ediliyor.

Pennsylvania'da şimdiye kadar 4.5 milyon oy sayılırken bu posta ve erken sandık yoluyla kullanılan 2.4 milyon oydan 1 milyonunun sayımı tamamlanmadı. Edison Research tahminlerine göre bu 2.4 milyon oyun 1.6 milyonu Demokrat Parti'ye ve 555,000'i Cumhuriyetçi Parti'ye gidecek.

Trump Beyaz Saray'daki konuşması öncesinde de Demokrat Partililerin seçimi "çalmaya" çalıştığını iddia etti.

"Açık ara öndeyiz ancak seçimleri çalmaya çalışıyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Sandık kapandıktan sonra oy verilemez!" diyen Trump seçimlerde usulsüzlük iddialarına yine kaynak göstermezken Twitter bu içeriği "yanlış yönlendirme yapabilecek içerik" olarak işaretledi.

Biden ise Trump'a cevap olarak, "Seçimin kazananını belirlemek ne Donald Trump'a ne de bana düşer. Bu seçmenin işidir" dedi.

Biden'ın seçim ofisinden Jen O'Malley Dillon yaptığı açıklamada "Başkan tehdidini gerçekleştirerek oyların düzgün bir şekilde sayımını durdurmak üzere mahkemeye giderse bunun önüne geçmek için avukatlarımız hazır bekliyor olacak" dedi.

Alabama
9 delegeli Alabama'yı ABD Başkanı Trump kazandı.

Alaska
3 delegeli Alabama'yı ABD Başkanı Trump kazandı.

Arizona
11 delegeli Arizona'yı Joe Biden kazandı.

Arkansas
6 delegeli Arkansas'ı ABD Başkanı Donald Trump kazandı.

California
Demokratların kalesi California'yı Biden kazandı. Joe Biden buradaki 55 delegenin tamamını hanesine yazdı.

Colorado
Colorado'da son üç seçimdir olduğu gibi yine Demokratlar kazandı. Eyaletin 9 delegesi bulunuyor.

Connecticut
Connecticut eyaletini Biden kazanarak, 7 delegeyi hanesine yazdırdı.

Delaware
Delaware'de seçimi ve 3 delegeyi Joe Biden kazandı.

Florida
29 delegeyle en fazla delegeye sahip salıncak eyaletlerden Florida'yı ABD Başkanı Donald Trump aldı.

Georgia
Seçimin çekişmeli geçtiği Georgia'da sandıktan Donald Trump çıktı. ABD Başkanı 16 delegeyi hanesine yazdı.

Hawaii
Hawaii adalarında ise Demokrat başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı. Hawaii adalarını 2016 yılında da Demokrat aday Hillary Clinton kazanmıştı.

Idaho
Cumhuriyetçi Parti'nin kazandığı Idaho'da 4 delege Trump'a gitti.

Illinois
Illionis ve 20 delege, Joe Biden'a gitti.

Indiana
11 delegeli Indiana'yı Donald Trump kazandı.

Iowa
Salıncak eyaletlerden Iowa'yı ve 6 delegeyi Trump kazandı.

Kansas
Biden'ın önde başladığı Kansas'ta 6 delegeyi Donald Trump kazandı.

Kentucky
Kentucky ve 8 delege Trump'ın hanesine yazıldı.

Louisiana
Louisiana'nın 8 delegesi ABD Başkanı Trump'a gitti.

Maine
Maine'nin 4 delegesi Demokratlara gitti.

Maryland
Toplamda 10 delegesi bulunan Maryland'in galibi Joe Biden oldu.

Massachusetts
11 delegeli Massachusetts eyaletinde Joe Biden kazandı.

Michigan
Seçimin kaderine etki edecek iki eyaletten biri olan Michigan'da ABD Başkanı Trump önde gözüküyordu. Ancak TSİ 17:00 itibariyle Biden'ın kılpayı öne geçtiği kaydedildi. Eyaletin 16 delegesi bulunuyor.

Minnesota
Delege sayısı 10, kazanan Biden

Mississippi
Delege sayısı 6 , kazanan Trump

Missouri
Delege sayısı 10, kazanan Trump

Montana
Delege sayısı 3, kazanan Trump

Nebraska
Delege sayısı 5 , kazanan 1 Biden, 4 Trump.

Nebraska seçimin parçalı düzenlendiği nadir eyaletlerden.

Nevada

Delege sayısı 6, kazanan Biden

New Hampshire

Delege sayısı 4, kazanan Biden

New Jersey

Delege sayısı 14, kazanan Biden

New Mexico

Delege sayısı 5, kazanan Biden

New York

Delege sayısı 29, kazanan Biden

North Carolina

Delege sayısı 15, kazanan Donald Trump

North Dakota

Delege sayısı 3, kazanan Donald Trump

Ohio

Delege sayısı 18, kazanan Donald Trump

Oklahoma

Delege sayısı 7, kazanan Trump

Oregon
Delege sayısı 7, kazanan Biden

Pennsylvania
Delege sayısı 20, önde olan Donald Trump. Eyaletin sonuçları henüz tam olarak açıklanmadı.

Rhode Island
Delege sayısı 4, kazanan Joe Biden

South Carolina
Delege sayısı 9, kazanan Donald Trump

South Dakota
Delege sayısı 3, kazanan Donald Trump

 

Yorumlar