Anasayfa /  Foto Galeri

7 Şehir için kritik toz fırtınası ! Pencereleri açmayın, balkona çıkmayın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 7 il hakkında hassas toz fırtınası tahmininde bulundu. Tozfırtınası hakkında birçok bilgi veren Prof. Dr.Şenyiğit, astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanlara seslenerek 'dışarı çıkmasınlar, pencerelerini açmasınlar, balkona bile çıkmasınlar,kronik hastalığı olanlar kesinlikle dışarı çıkmasın,dışarı çıkmaları gerekirse maske ile beraber çıksınlar' şeklinde konuştu. Hangi 7 kritik şehirde yaşayan vatandaşların dikkat etmesi gereken şehirler...

7 Şehir için kritik toz fırtınası ! Pencereleri açmayın, balkona çıkmayın! - Sayfa 1

7 Şehir için kritik toz fırtınası ! Pencereleri açmayın, balkona çıkmayın!

Ankara'yı geçen cumartesi günü etkileyen toz fırtınasının ardından Pazartesi gününden itibaren Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir için hassas toz fırtınası olacağı Meteoroloji tarafından tahmin ediliyor.

'Tozlu Kuşak' olarak ifade edilen Afrika, Orta Doğu ve Asya çöllerinin ortasında yer alan Türkiye, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarının etkisi altında yer alıyor.

7 Şehir için kritik toz fırtınası ! Pencereleri açmayın, balkona çıkmayın! - Sayfa 2

Toz partikülleri günlerce havada kalıyor!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz firrtinasinin yüzlerce kilometrelik alanı etkilediğini ve toz partiküllerinin günlerce havada asılı bir şekilde kaldığını söyledi.

7 Şehir için kritik toz fırtınası ! Pencereleri açmayın, balkona çıkmayın! - Sayfa 3

Kronik hastalığı bulunanlar dikkat: Toz fırtınalarının özellikle koah, bronşit ve astımı olanlar ile yaşlılarda ciddi anlamda sağlık sorunu teşkil ettiğini belirten Şenyiğit, fırtınanın içindeki toz zerreciklerinin ve toz partiküllerinin ağız ve burun yoluyla akciğere girerek, nefes darlığı oluşturacağına dikkat çekti. 

7 Şehir için kritik toz fırtınası ! Pencereleri açmayın, balkona çıkmayın! - Sayfa 4

"İnsanların sağlığını ciddi anlamda etkileyen bir faktördür."

Toz fırtınasının özellikle yaz aylarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ciddi anlamda etkilediğini anlatan Şenyiğit şöyle konuştu:

"Tozfırtınaları, bu dönemde çöllerde meydana gelen bir takım değişik rüzgarlara bağlı olarak kendi alanından yüzlerce kilometreyi etkileyen ve bazen günlerce havada asılı bir şekilde kalıp, o bölgede yaşayan insanların sağlığını ciddi anlamda etkileyen bir faktördür.

Bu toz fırtınaları özellikle koah olan olgular, bronşiti olan olgular, astımı olan olgular ve yaşlı olan vatandaşlarımız için ciddi anlamda bir sağlık sorunu teşkil etmektedir."