Anasayfa /  Politika

6'lı masanın ortak adayı ile ilgili flaş açıklama!

Merak edilen ortak adayın ne zaman açıklanacağı ile ilgili sorular yanıt bulurken adaydan önce geçiş süreci ve Cumhurbaşkanı yetkileri açıklanacak. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 22 Ağustos 2022 22:29

Millet İttifakı'nı oluşturan 6'lı masa partileri (CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi) arasındaki ilk tur görüşmeleri geçtiğimiz gün yapılan son toplantıyla tamamlandı. Kulislere yansıyan bilgilere göre TBMM’nin açılmasının ardından ekim ayında başlaması planlanan ikinci turun artık alınan kararların somut olarak yaşama geçirileceği bir süreç olacak. Toplantıya ilişkin bilgi veren bir kaynağa göre ortak adaydan önce geçiş sürecine ait detaylar açıklanacak. Cumhurbaşkanının yetkilerinin de bu çerçevede konuşulduğunu belirten kaynak, "Yani aday olacak kişi, yetkilerinin ne olduğunu önceden bilecek, buna göre karar verecek" dedi.

BİRİNCİ TUR GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti liderleri, Pazar günü Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya gelerek, birinci tur görüşmeleri tamamladı.

İKİNCİ TUR EKİM AYINDA BAŞLAYACAK

6 siyasi parti ilk kez bir sonraki toplantı tarihini de bildiriyle açıkladı. Liderler Eylül ayı boyunca sahada olacağı için ikinci turun TBMM’nin açılmasının ardından Ekim ayında yapılması kararlaştırıldı.

İKİNCİ TURDA SOMUT ADIMLAR ATILACAK

Liderlerin ilk tur görüşmelerinde, güçlendirilmiş parlamenter sistem, seçim güvenliği ve ortak iktidar hedeflerine dönük ilkeler ile yasal ve anayasal altyapının oluşturulmasına dönük adımlar ön plana çıkmıştı.

Edinilen bilgiye göre Pazar günkü toplantıda, ilk toplantının yapıldığı 12 Şubat’tan bu yana yapılan çalışmalar üzerinden geçilirken, bundan sonrasına dönük izlenecek strateji görüşüldü.

Kulislere yansıyan bilgilere göre, bu çerçevede, ikinci tur görüşmeler, artık alınan kararların somut olarak yaşama geçirileceği bir süreç olacak. Başta ekonomi olmak üzere, siyasi partilerin ortak aday, seçim işbirliği ve iktidara gelinmesi halinde izlenecek politikalara ilişkin programlar kamuoyu ile paylaşılacak.

ADAYDAN ÖNCE GEÇİŞ SÜRECİ AÇIKLANACAK

Yansıyan bilgilere göre, toplantıda ağırlıklı olarak parlamenter sisteme geçiş sürecinin planlaması konusu ele alındı. Partilerin kendi içlerinde yaptıkları çalışmalara liderlerin son biçimi vermesi kararlaştırılırken, bu çerçevede ilk olarak cumhurbaşkanının yetki ve yönetim usulleri belirlenecek ve kamuoyuna da açıklanacak.

Toplantıya ilişkin BBC Türkçe’ye bilgi veren bir kaynak, toplantıda somut bir takvim belirlenmemekle birlikte, ilk önce geçiş sürecinin netleşeceğini, daha sonra ise aday ve ittifak konularının ele alınabileceğini ifade etti:

"6’lı masanın baştan beri üç tane temel hedefi var; ortak aday çıkarmak, geçiş sürecini birlikte planlamak ve birlikte yönetmek, anayasa değişikliğini sağlayacak kadar milletvekili çıkarmak.

"Bu ortak hedefler doğrultusunda adımlar atılıyor. Toplantıda asıl konuşulan şey, geçiş sürecinin planlaması. Daha çok buna zaman ayrıldı. Çünkü biraz bu süreci bizzat liderler götürecek."

Yorumlar