Anasayfa /  Foto Galeri

65 yaş üstü vatandaşların memleket yolu . . .

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda gittikleri yerden ''1 ay dönmemek şartıyla'' seyahat izni verilen 65 yaş üstü vatandaşlar memleketlerine gitmek için yollara düştü. . .

65 yaş üstü vatandaşların memleket yolu . . . - Sayfa 1

Sağlık Bakanı Fahrettin'in Koca'nın açıklaması sonrasında,

gittikleri yerde ''en az 1 ay kalmak koşuluyla'' seyahat etmelerine izin verilen 65 yaş üstü vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda aldıkları izinle memleketlerine gitmek için yola çıktı. 

65 yaş üstü vatandaşların memleket yolu . . . - Sayfa 2

Ramazan Bayramı'nı memleketlerinde geçirmek isteyen 65yaş üstü vatandaşlar, İstanbul çıkışında TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu'nda oluşturulan denetleme noktalarından geçti.

Polis ekipleri, kurulan denetleme noktalarında seyahat etmek isteyen 65 yaş üstü vatandaşların izin belgelerini kontrol etti.

İzin belgesi olanların geçişine müsaade edilirken izin belgesi olmayanlar ise geri gönderiliyor. Ayrıca, 65 yaşüstü vatandaşlara yolculukları esnasında refakat eden kişilerin 72 saat çinde geri dönmeleri gerekiyor. 

65 yaş üstü vatandaşların memleket yolu . . . - Sayfa 3

''Eşim, gelinlerim beni bekliyor''

Kurulan denetleme noktasında izin belgesini kontrol ettiren Fazlı Uyanık,

"Ben 1,5 ay önce memlekete gidecektim. Virüs nedeniyle bu zamana kadar kaldık. Ben burada kızımın ve damadımın yanında kalıyordum.

Memleketimde eşim gelinlerim beni bekliyorlar bir daha da İstanbul'a gelmeyeceğim. Benim memleketim Çankırı, ben her sene Kasımda İstanbul'a geliyorum Nisan ayının 15'inde memlekete gidiyorum.

Bu olaylar çıkınca gidemez oldum sağ olsun devletimiz izin verdi şimdide çıktık yola gidiyoruz" dedi.

65 yaş üstü vatandaşların memleket yolu . . . - Sayfa 4

''Birkere oğlumla memlekete kaçmaya çalıştım''

Memleketine gitmek için yola çıkan Salim Keskin ise

“Memleketime Rize'ye çay ekmeye gidiyorum yanımda olan eşimle beraber hem ticari amaçla hem de 65 yaş üstü olarak gidiyorum" diye konuştu.

Bir vatandaş ise “Ben refakatçı olarak babam ve annemin yanında gidiyorum.  Babam ve annem 65yaşüzeri onlara yardımcı oluyorum" açıklamasında bulundu.