Anasayfa /  Foto Galeri

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı geldi mi? İşte 65 yaş üstü kısıtlama olan iller

Corona virüs salgınında yüksek risk grubu içerisinde yer alan 65 yaş üstü vatandaşlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan, il bazında ulaşım saatlerinde sınırlama yapılabileceğini duyurdu. Geçtiğimiz haftalarda da birçok ilde 65 yaş üstü vatandaşlar için bir takım yasak ilan edilmişti.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı geldi mi? İşte 65 yaş üstü kısıtlama olan iller - Sayfa 1

65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamaları, koronavirüs tedbirleri kapsamında devam ediyor. Pazartesi günü gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, il bazında 65 yaş üstü vatandaşların ulaşımında sınırlama yapılabileceğini belirtti. Diğer yandan son günlerde artan vaka sayısıyla beraber iller bazında 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamaları getirilmişti. Ankara, Konya, İzmir, Bursa, Manisa, Kayseri, Kütahya, Şanlıurfa, Manisa, Bolu, Balıkesir, gibi birçok ilde valiliklerin verdikleri kararlar ile 65 yaş üstü vatandaşların belli saatler haricinde sokağa çıkmaları kısıtlandı. İşte, ayrıntılar.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı geldi mi? İşte 65 yaş üstü kısıtlama olan iller - Sayfa 2

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 65 YAŞ AÇIKLAMASI 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.

Türkiye'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başından beri tedbirler ve hastalara verilen hizmetler bakımından küresel çapta örnek gösterilen ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacaktır. İzolasyonda olan kişilerin kurallara uyup uymadıkları daha yakından takip edilecektir. İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım saatlerinde sınırlama yapılabilecektir. Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapılacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecek.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı geldi mi? İşte 65 yaş üstü kısıtlama olan iller - Sayfa 3

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İÇİN YASAKLAR NELER?

ANKARA: Ankara İl Pandemi Kurulu, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmelerinin kısıtlanmasına karar verdi. Öte yandan taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında şoför mahalli ile yolcular arasında fiberglas ile bölümleme yapılması kararlaştırıldı.

BURSA: Bursa Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı geldi mi? İşte 65 yaş üstü kısıtlama olan iller - Sayfa 4

KAYSERİ: 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlıklarının korunabilmesi amacıyla İlimiz genelinde; düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi, vb. gibi toplu etkinliklere (anne, baba, dede, nine, amca, dayı, teyze ve hala haricinde) 65 yaş ve üzerindeki misafirlerin kabul edilmemesine, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlıklarının korunabilmesi amacıyla toplu taşıma araçlarını sadece sabah 11:00'dan, akşam 15:00'a kadar kullanabilmelerine 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlıklarının korunabilmesi amacıyla Pazar, AVM, Sosyete Pazarı vb. gibi toplu alışveriş mekanlarına girişlerinin sınırlandırılmasına karar verildi.

SİİRT: Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca bazı kararlar alındığı belirtildi. Açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

* 65 yaş ve üstü için yeni düzenleme yapıldığı, vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın saat 17.00-24.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarının yasaklanmasına, corona virüsü ile mücadele konusunda şehrin içinde bulunan belediyeye ait billboardların etkin kullanılmasına, Covid-19 ile mücadele konusunda ilde bulunan tüm kamu personelinin, göreve çağrılacak şekilde hazır bulunmasına karar verilmiştir”.

ŞANLIURFA: 06.00-10.00 ve 16.00-18.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.