Anasayfa /  Foto Galeri

4.dalga koronavirüs uyarısı! Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir!

3 başhekim yeni varyantlar ve aşılamaya yönelik önemli açıklamalarda bulundu. yeni dalgaların önüne geçmek için hızlı bir aşı sürecinin altını çizerken Prof. Dr. İsmail Cinel "Hızlı aşılama şart" dedi. 3 başhekimin açıklamalarının detayları..

4.dalga koronavirüs uyarısı! Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir! - Sayfa 1

3 başhekim yeni varyantlar ve aşılamaya yönelik önemli açıklamalarda bulundu. yeni dalgaların önüne geçmek için hızlı bir aşı sürecinin altını çizerken Prof. Dr. İsmail Cinel "Hızlı aşılama şart" dedi. 3 başhekimin açıklamalarının detayları..

4.dalga koronavirüs uyarısı! Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir! - Sayfa 2

"AŞIYA YOĞUN İLGİ VAR"

Sancaktepe Şehit Profesör İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit:

50 yaş üstünde inanılmaz bir aşı randevu talebi var. Biz bu talebi karşılayabilmek için hastanemizde günlük aşı kapasitemizi 3 bine çıkaracağız. Bu talebin hiç azalmadan devam etmesi lazım. Ülkelerin paylaştığı olumlu veriler aşıya olan ilgiyi artırdı.

Haziran sonuna kadar aşılama çalışmaları hızla devam ederse temmuz ayına toplumun büyük kısmını aşılamış olarak gireceğiz. Sonbaharda kapalı alanlara dönmeye başladığımızda 4'üncü dalga gelebilir. Ama yazın hızlı aşılamayla bunu engelleyebiliriz. Bu kadar kazanımı heba etmemek için çabalamamız gerekiyor. Sağlık altyapımız çok güçlü, aşı kapasitemiz de oldukça yüksek. Hedefe doğru daha sağlam yürüyebilmemiz için vatandaşlarımızın talebine ihtiyacımız var.

4.dalga koronavirüs uyarısı! Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir! - Sayfa 3

"YENİ VARYANTLAR YENİ KAPANMALARI GETİREBİLİR"

Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel:

Şu an yeni varyantlar nedeniyle Çin'de ve İngiltere'de bazı yerlerde yeniden kapanmalar olabilir. Bunların ülkemizde de olmaması için nüfusun yüzde 80'inin aşılanması gerekiyor. Hızlı bir aşılama yapılmazsa yüzde 90 ihtimalle dördüncü dalga gelebilir, bu işin hiç şakası yok.

Mutantlarla virüs gençlere yöneldi ve yoğun bakımlarda yaş ortalaması düştü. Vatandaşın bu işin henüz bitmediğini bilerek davranması lazım. Hazır aşağıya düşüş başlamış ve yoğun bakımların yüzde 60'ı boşalmışken kontrollü normalleşmeyi eskisi gibi değil daha iyi uygulamamız lazım.

4.dalga koronavirüs uyarısı! Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir! - Sayfa 4

"Toplumun yüzde 80'i aşılanana ve bağışıklık sağlanana kadar diken üstünde olmamız lazım. Açık havada yakınınızda insan yoksa maskeyi çıkarmaktan korkmayın ama aşıya da bir an önce koşun."