Anasayfa /  Foto Galeri

3 bin yıllık geçmişe sahip 5 katlı Avdalaz Kalesi

3 bin yıllık geçmişe sahip Frig Vadisi’nde tüf kayaya oyularak yapılan 5 katlı Avdalaz Kalesi, mimari yapısı ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki kale drone ile havadan görüntülenirken, eşsiz güzelliği ile görenleri mest ediyor.

3 bin yıllık geçmişe sahip 5 katlı Avdalaz Kalesi - Sayfa 1

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya sınırlarında bulunan Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini köyü kısmında kalan Avdalaz Kalesi, özellikle yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

3 bin yıllık geçmişe sahip 5 katlı Avdalaz Kalesi - Sayfa 2
3 bin yıllık geçmişe sahip 5 katlı Avdalaz Kalesi - Sayfa 3

Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki yapıya merdiven ile içeriden çıkılıyor. Halk arasında 10 katlı olarak bilinse de yapı 5 kattan ve her katta çok sayıda odadan oluşuyor. Ayazini Köyü Muhtarı Bekir Yılmaz, yaptığı açıklamada, kalenin halk arasında 10 katlı apartman olarak bilindiğini ifade etti.

3 bin yıllık geçmişe sahip 5 katlı Avdalaz Kalesi - Sayfa 4

Yılmaz, kalenin Frig, Roma, Bizans döneminde kullanıldığını kaydetti. Kalenin bölgeye gelen özellikle yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gördüğünü anlatan Yılmaz, “Gezilip görülmeye değer, gerçekten önemli bir eser. Turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Pandemi nedeni ile durgun olsa da günlük 200-250 arasında yerli ve yabancı turist geliyor. İnşallah köyümüzü daha fazla tanıtıp daha çok turist gelmesini sağlayacağız. Turistler Afyon’da böyle gizemli bir yeri görünce şaşırıyorlar. Bölge tarihi, doğası ve havası ile görülmeye değer bir yer” diye konuştu.