Anasayfa /  Foto Galeri

2022 Babalar Günü ne zaman, hangi ayda? Babalar Günü'nün tarihi

Babalar Günü aramaları, Anneler Günü’nün 8 Mayıs Pazar günü kutlanmasının ardından sıklık kazandı. Anneler kadar değerli bir ebeveyn olan babaların bu özel gününde onları yalnız bırakmak istemeyen pek çok kişi şimdiden ‘Babalar Günü ne zaman, hangi ayda?’ araştırması yapmaya başladı. İşte 2022 Babalar Günü tarihi ve bu özel gün hakkında bilgiler…

2022 Babalar Günü ne zaman, hangi ayda? Babalar Günü'nün tarihi - Sayfa 1

Babalar Günü her yıl milyonlarca kişi tarafından kutlanıyor. Küçük büyük her yaştan kişi babasını mutlu edecek sürpriz ve hediyelerle günler öncesinden hazırlık yapıyor. Peki ‘Babalar Günü ne zaman, hangi ayda?’ İşte 2022 Babalar Günü tarihi ve ortaya çıkış hikayesi…

2022 Babalar Günü ne zaman, hangi ayda? Babalar Günü'nün tarihi - Sayfa 2

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ AYDA?
Babalar Günü dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanıyor. Bu yıl Babalar Günü ise 19 Haziran 2022 Pazar gününe denk geliyor.

2022 Babalar Günü ne zaman, hangi ayda? Babalar Günü'nün tarihi - Sayfa 3

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Sonora Smart Dodd isimli bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Çünkü Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Dood, babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başladı ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemediği için kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

Bu nedenle Babalar Günü haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanmaya başlandı. İlk kez 19 Haziran 1910 tarihinde Washington'un Spokane şehrinde kutlanan Babalar Günü 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge tarafından desteklendi fakat resmi olarak Babalar Günü ilan edilmedi. 1966 yılında dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. 1972 yılına gelindiğinde de Babalar Günü başkan Richard Nixon'ın imzasıyla yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edildi.

Türkiye’de Babalar Günü ise 1980’li yıllardan sonra yine dünya ülkeleriyle birlikte haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanmaya başlandı.