Anasayfa /  Eğitim

2020 KYK burs başvurusu ne zaman?

KYK burs başvurusu ve yurt başvurusu yapmak isteyen üniversite öğrencileri, şartların neler olduğunu da bilmek istiyor. Yeni eğitim - öğretim yılının başında araştırılmaya başlanan ve yoğun ilgiyle karşılaşan KYK burs ve yurt başvuru işlemleri ile ilgili herhangi bir duyuru yayımlandı mı? Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından bir gelişme duyuruldu mu?

Abone ol
Abone ol 13 Ekim 2020 16:04

Üniversite öğrencileri, okul hayatları boyunca maddi destekten yararlanmak istiyor. Özellikle maddi durumu elverişli olmayan öğrencilerin araştırdığı KYK burs şartları ve yurt şartları neler? KYK bursundan yararlanamayan öğrenciler, KYK kredisinden faydalanabilir. Peki KYK öğrenim kredisi farkı nedir? İşte KYK burslarına ve yurtlarına karşı bilinmesi gerekenler...

KYK BURS - YURT BAŞVURUSU 2020 NE ZAMAN?

KYK burs ve yurt başvuru işlemleri henüz başlamadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin duyuru yayımlanırsa haberimizin içeriğinde yer vereceğiz. 

KYK BURS ŞARTLARI NELER?

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ ŞARTLARI

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

BURS NEDİR ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Yorumlar