Anasayfa /  Ekonomi

2020 KOSGEB destek ve hibe kredisi alma şartları ! Başvuru yap !

2020 KOSGEB destek ve hibe kredisi alma şartları ! Başvuru yap ! Ancak bu kredi ve destekler için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. çoğu kez genç girişimciler KOSGEB tarafından verilen kredilerden faydalanmak istiyor. evletin günümüzdeki en önemli atakları arasında insanları hayvancılık sektörüne aktarmasıdır. Yaşanmakta olan et sorunlarının düzeltilmesi açısından hayvancılığa önem veren devletin bu alanda kendini geliştirmek isteyen girişimcilere destği için tıkla.

Abone ol
Abone ol 26 Mart 2020 12:43

2020 KOSGEB destek ve hibe kredisi alma şartları ! Başvuru yap ! Ancak bu kredi ve destekler için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. çoğu kez genç girişimciler KOSGEB tarafından verilen kredilerden faydalanmak istiyor. evletin günümüzdeki en önemli atakları arasında insanları hayvancılık sektörüne aktarmasıdır. Yaşanmakta olan et sorunlarının düzeltilmesi açısından hayvancılığa önem veren devletin bu alanda kendini geliştirmek isteyen girişimcilere destği için tıkla.

 

 

Ülkede ki gençler ve girişimci olmak isteyen vatandaşların ilk olarak başvurduğu kurum KOSGEB'tir. KOSGEB'e başvuruda bulunacak kişiler ise 2020 KOSGEB destek ve hibe kredisi alma şartları nelerdir sorusunu araştırmaktadır. İşte KOSGEB destek ve hibe kredisi ile ilgili tüm merak edilenler.

Hibe kredisi,projesi bulunan ancak bu projeyi hayata geçirmek için herhangi bir sermayesi olmayan kişiler için devlet tarafından Avrupa Birliği uyumluluk sürecinde yapılan çalışmaların bir sonucudur. Hibe kredisi birçok kişi tarafından rahatlık ile alınmaktadır. Hibe kredisi nasıl alınır sorusuna ise verilecek kısa ve detaylı bir şekilde yanıtımız bulunmaktadır. Hibe kredisi almak oldukça fazla zor bir yapı değildir.

GERİ ÖDEMESİZ KREDİ

Hibe kredisi sayesinde 10.000 TL ile 70.000 arasında geri ödemesiz hibe kredisi alabilirsiniz. Ayrıca 10.000 TL den başlayarak oldukça fazla rakamlara kadar geri ödemeli ancak sıfır faiz oranı ile krediler alınmaktadır. Ayrıca oldukça güzel projeleri devlet daha çok destekleyerek daha iyi gelinmesini de kolaylaştırmaktadır.

 

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır?

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır? İŞKUR e-şube kayıt İŞKUR'da iş nasıl aranır? Sağlık Bakanlığı İŞKUR üzerinden 14 bin sürekli işçi alınacağını duyurdu. Başvurular bugün başlıyor. Binlerce kişi başvuru yapmak için beklerken İŞKUR sürekli işçi alımı başvuruları nasıl yapılacak, şartları neler? sorularını cevaplıyor.İŞKUR sürekli işçi alımı başladı mı? Başvurular nasıl yapılacak, şartları neler?

 

İŞTE İŞKUR ÜZERİN DE DETAYLI BAŞVURU YÖNTEMİ 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı Türkiye İş Kurumu kamu ve özel iş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirim? İnternet üzerinden ve online başvuru yolları, İŞKUR üyeliği nasıl yapılır?

Türkiye İş Kurumu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak görev yapan kurumlardan bir tanesidir. İŞKUR aracılığı ile kamu ve özel iş ilanları açıklanıyor. Adaylar bu ilanlara başvurularını nasıl yapabilirler?

1- Alo 170 hattını arayabilirler.

2-esube.iskur,gov.tr adresinden online olarak başvuru yapabilirler.

3-81 il müdürlüklerine başvuru yaparak başvuru yapılabilir.

4-Türkiye genelindeki 77 hizmet birimine müracaat edilebilir.

5-İş ve meslek danışmanlarına müracaat edilebilir

6-Belediye, Sanayi Ticaret Odalarından İŞKUR hizmet birimlerine müracaat edebilir.

7-E-devlet üzerinden işkur'a erişebilirler.

Alo 170 nedir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal güvenlik kurumları tarafından sunulan İŞKUR hizmetleri ile ilgili sorular Alo 170 aracılığı ile çözüme kavuşuyor. Adaylar alo 170 hattını ararken kimlik belgelerinin yanında bulundurmalarını istiyor. Görüşmelerde adaylara takip numarası veriliyor.

İŞKUR e-şube portalına nasıl üye olunur? Adayların e-sube portalından iş ilanlarına başvuru yapabilmeleri için öncelikle portala üye olmak gerekmektedir. Üyelik sözleşmesini okumak ve ardından bulunan maddeleri kabul ettiğini onaylamak, ardından istenilen T.C. kimlik numarası, adi soyad, baba adı doğum yeri bilgilerinin girilmesi, ikinci adımda gerekli olan bilgilerin girilmesi ile üyelik tamamlanabilecek.

İş arayan vatandaşlar için İŞKUR iş ve meslek danışmanları ataması yapıyor. Adayların meslek seçmelerinde meslekle ilgili işlerde bilgilendirme sağlamak ve eleman temini personel temini gibi konulardaki destek sağlamak amacı ile atanıyor. İŞKUR'a kayıtlı olmak ve kişilerin uygun özelliklerine ve mesleklerine göre niteliklerde en uygun bir işe yerleşmelerini sağlayan iş ve meslek danışmanları işkur eşube portalından da erişebilir.

işkur portalından nasıl iş ilanı aranır? Farklı eğitim düzeylerinde farklı nitelikteki sektörler için ilanlar işkur üzerinde açıklanır. Adaylar kendilerine uygun eğitim düzeyinde kendine uygun bir sektörde ve kadrodaki iş ilanına erişim sağlaması ve bu alandaki müracaatlarını yapması gerekir. E-sube portalına üye adımlarını yukarıda saydık. Şimdide iş ilanlarını yerleşim yerlerine ve niteliklerine göre nasıl erişebiliriz detaylıca aktaracağız.

7 ADIMDA İŞKUR'DA İŞ İLANI ARAMAK

1. adım. https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriniz.

2. adım. İş arayan iseniz, ve danışmanım kim diye öğrenmek istiyorsanız. iş arayan girişine tıklayınız. T.C. kimlik numarası ile şifre bilgisini giriniz ya da e-devlet girişi diyerek e-devlet portalı üzerinden girişinizi yapınız.

3. adım. çıkan ekranda işilanları butonuna tıklayıp, çalışma yerini, ülke, il ilçe gibi yerleşim bilgilerini seçiniz.

4. adım. Daha önce elinizde ilan no bulunan adaylar için çıkan ekranda ilan no girişi yaparak arama yapmak yeterli olacaktır.

5. adım e-şube portalında iş arama ii kayıtlı arama oluşturabilirsiniz. Bunun için aramayı kaydet demek yeterlidir.

6. adım. İlan no ile arama yapmak yerine kendilerine uygun iş ilanı aramak isteyenler için 3. adımı tamamlayıp 4 adımı geçerek meslek, öğrenim durumu, iş veren türü bilgilerini giriniz ve ara butonuna tıklayın.

7. adım kamu ilanlarına nasıl erişebilirim diye soran adaylar için 1. adımın ardından iş veren türünü kamu seçmeleri ve arama yapmaları tüm kamu kurumlarına ait açıklanan iş ilanlarını verecektir.

 

iŞKUR NEDİR?

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (kısaca İŞKUR), Türkiye'de istihdamın korunmasına, geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak ve işsizlik sigortası hizmetlerini yürütmek üzere kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kuruluşu olup, özel hukuk hükümlerine tâbi, tüzel kişiliği haiz, idarî ve malî bakımdan özerk bir kamu kuruluşudur.v

İŞKUR'A NASIL KAYIT OLUNUR?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

İŞKUR'A KAYIT KOŞULLARI

İş arayanların Kurumumuza kayıt yaptırabilmeleri için 14 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Kayıt için beyan esas alınır. Beyanların gerçek dışı olmasından Kuruma hiçbir sorumluluk yüklenemez.

İŞKUR' ENGELLİ KAYDI NASIL YAPILIR

Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişilerin, engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kayıplarının en az %40'ından yoksun olduklarını, 30.03.2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle belirlenen yetkili sağlık kuruluşlarının birinden alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmektedir.

İnternet üzerinden engelli olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin sağlık kurulu raporunu İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan engelliler normal statüde işlem görecektir. Raporlarında herhangi bir işte çalışamaz bilgisi olanların engelli kaydı alınmayacaktır. Süreli raporlarda da rapor tarihi dikkate alınarak engellilik derecesinin kalktığı tarihten itibaren iş arayan kaydı sistem tarafından otomatik olarak normale dönüştürülecek, engelliliğinin devam ettiğine dair yeni bir rapor getirilmesi halinde engelli kaydı bu rapor doğrultusunda güncellenecektir.

İŞKUR'A  HÜKÜMLÜ KAYDI NASIL YAPILIR?

Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, (kamupersoneli.net) koşullu salıverilenler, denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirenler, eski hükümlü sayılacak olup ilgili mevzuat hükümlerinden yararlanacaktır. İnternet üzerinden eski hükümlü olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin belgelerini İŞKUR İl üdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan eski hükümlüler normal statüde işlem görecektir.

İŞKUR kayıt olmayı anlatmadan önce bilmeniz gereken önemli bazı satır başları bulunmaktadır.

İŞKUR iş arayanlar ile işverenleri ayırmış ve sisteme üye olmak için öncelikle hangisi için kayıt olduğunuzu sormaktadır.

Üyelerin hesaplarını etkinleştirebilmeleri için e-posta ya da telefon numarası girmeleri gerekmektedir. En az birisini girmek yeterlidir. Aksi durumda onay kodu iletilemeyeceği için üyelik aktif edilemez.

Üyelerin hesapları son işlem tarihinden itibaren 1 sene içerisinde aktif olmaz ise yani hesaba bu süre zarfında giriş yapılmaz ise üyelikler dondurulur. Bu süre özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında iki senedir.

Üyeler tarafından 15 gün içerisinde okunmayan tüm mesajlar otomatik olarak silinmektedir.

İŞKUR'a kayıt olmak için öncelikle yazımızın başında da söylediğimiz gibi İşveren mi iş arayan kişi mi olduğunuzu belirtmeniz gerek. İkisi içinde üye olma bağlantıları aşağıdadır.

Başlıca kurum hizmetleri şunlardır:

İş ve Meslek Danışmanlığı: İşkur'un temel hizmetlerini tek masadan düzenlemek ve yönetmek üzere kayıtlı her iş arayana ve işverene bir iş ve meslek danışmanı atanmaktadır. Danışmanlar iş arayanla danışmanlık görüşmesi yapmak, düzenli işyeri ziyaretlerinde bulunmak, okullar, cezaevleri ve diğer eğitim-rehabilitasyon kuruluşları ile koordineli olarak iş arama süreci, meslek seçimi noktasında birebir veya toplu programlar düzenlemek gibi pek çok görevleri ifa etmektedirler. Danışmanlar iş arama sürecinde danışma görüşmesi ile kişinin ilgi, yetenek ve eğitim durumlarını -gerekirse testlerle- tespit ederek kişiyi en uygun işe yönlendirmek, bunun için işgücü uyum programları (kurs, staj vs.), iş arama becerileri konusunda destek vermek, kısacası kişi işe yerleştirilinceye kadar ona yardımcı olmakla görevlidirler.

İstihdam: İş arayan ve kanunen çalışma yaşında olan herkes işe yerleştirme hizmetlerinden yararlanma talebinde bulunabilir, yani işsiz olmak şart değildir. İş arayan kişi bizzat kurum birimlerine gelerek veya resmi internet sayfasına kayıt yaptırıp özgeçmiş düzenlemek suretiyle kurum hizmetlerini takip edebilir. İşkur kanalıyla işe girmek, ilanda işçi talebinde bulunan işverene ulaşarak yapılacak iş görüşmesi sonucu işverenin de kabul etmesi ile mümkün olmaktadır. Bu süreç boyunca iş ve meslek danışmanlarından yardım alınabilir.
Engelli, eski hükümlü ve terör mağduru gibi dezavantajlı grupların istihdamları ve bu konudaki mükellefiyet, müeyyide ve teşvikler İşkur tarafından takip edilmektedir.

İşsizlik Ödeneği: İşkur, kendi isteği dışında işini kaybetmiş olanlara yeni işe girinceye kadar maddi destekte bulunmaktadır. Alınacak ödenek, yatırılan sigortanın süre ve miktarına göre değişmekle birlikte 6-10 ay arasında sürmektedir. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için çıkıştan önce 120 gün kesintisiz olmak kaydıyla son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olmak, uygun bir çıkış kodu ile ayrılmış olmak ve İşkur'a 30 gün içerisinde başvurmuş olmak gerekmektedir.

ÜCRET GARANTİ FONU

İşverenin iflas etmesi, borç ödemekten aciz vesikası alması, konkordato ilan etmesi vs. durumlarında işçiler alamadıkları son 3 aylık maaşlarını İşkur'a başvurarak almaları mümkündür.

İŞ KAYBI TAZMİNATI

Özelleştirme sonucu işlerini kaybedenler için öngörülmüş bir destektir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kriz dönemlerinde çalışma saatlerini kısaltmakla beraber işçilerini çıkarmayan işverenlere verilen bir destektir.

İŞGÜCÜ YETİŞTİRME KURSLARI

İşgücü piyasasında geçerli bir mesleği olmayan veya mesleğini değiştirmek isteyenler İşkur'un koordinatörlüğünde düzenlenen işgücü uyum programlarından yararlanabilirler. İstihdam garantili, engellilere, işsizlik ödeneğinden yararlananlara, tutuklu ve hükümlülere, eski hükümlülere yönelik çeşitli kurslar düzenlenmektedir. Kurs süresi boyunca kursiyerlerden herhangi bir ücret alınmadığı gibi cep harçlığı ödenmekte ve kaza sigortası yapılmaktadır.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

Mesleki bir eğitim ihtiyacı olmadığı halde iş tecrübesi kazandırmak için işyerlerinde çalışmakla düzenlenen staj programlarıdır.

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMLARI

Yararlananların asgari ücret üzerinden maaş ve sigortalarının tamamının bizzat İşkur tarafından üstlenildiği geçici istihdam niteliğindeki programlardır. Kamu kurumları (özellikle okullar ve belediyeler) bünyesinde temizlik, çevre ve orman işleri gibi hizmetleri görmek suretiyle yararlanılabilmektedir.

GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI

KOSGEB ile işbirliğinde kendi işini kurmak isteyenlere yönelik olarak girişimcilik, iş fikri, yatırım, proje hazırlama konularında yapılan eğitim programlarıdır. Başarılı olarak tamamlayanlar daha sonra KOSGEB'e başvurularında ilave destekler alabilmektedir.

Çalışma İlişkileri Hizmetleri: Eski Çalışma Müdürlüklerince yerine getirilen bu hizmetler arasında çalışma hayatı ile ilgili olarak şikâyet ve sendika servisleri görev yapmaktadır. Bir yargı dışı uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak uygulamada işçiler alamadıkları haklarını İşkur şikâyet masasına bildirerek kurumun yardımı ile işverenlerden alabilmektedirler.

İşgücü Piyasası Hizmetleri: İşverenlerin çalışma hayatına dair devlet desteklerinden faydalanabilmeleri için İşkur'a kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Özel istihdam bürosu kurmak, işe yerleştirmeye aracılık etmek, internette kariyer sitesi işletmek, yurt dışına işçi götürmek, tarım aracılığı gibi faaliyetler için İşkur'dan izin alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yarım Çalışma Ödeneği: Doğum sonrası 2 aylık süt izninden sonra 1. Çocuk için 2, 2. çocuk için 4, 3. Çocuk için 6 ay süreyle asgari ücretin yarısı tutarında çalışan annelere verilen ödenektir.

Sağlık Bakanı 32 bin sağlık personeli için başvuru tarihlerini paylaşmış 14 bin sürekli işçinin başvurularının İŞKUR üzerinden alınacağını belirtmişti. Bugün de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Bakanlığının duyurduğu 32 bin yeni sağlık çalışanı alımının 14 bininin İŞKUR üzerinden gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bu gelişmeler sonrası binlerce kişi şimdi başvurular hakkında bilgi almak istiyor.

İŞKUR SÜREKLİ İŞÇİ BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Kamu işçisi alımında başvurular elektronik ortamda yapılacak. Kamu işçisi alımında başvuruların elektronik ortamda gerçekleşeceğinin altını çizen Bakan Selçuk, “Vatandaşlarımız İŞKUR birimlerine gelmeden başvurularını E-Devlet ya da esube.iskur.gov.tr üzerinden yapabilecek. Ayrıca ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezimizi arayarak da başvurularını gerçekleştirebilecekler.” dedi. Bakan Selçuk Yeni Koronavirüs riski göz önünde bulundurularak ve halk sağlığını korumak amacıyla İl Müdürlüklerine fiziken yapılan başvuruların kabul edilmeyeceğine dikkat çekti.
Başvurular 26-30 Mart arasında yapılacak. Başvuruların 26-30 Mart tarihleri arasında yapılacağı açıklandı.

BAŞVURU ŞARTLARI

Sürekli işçi kadrolarına başvuran adayların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

1. 2527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak kaydı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (1), (4), (6) ve (7) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartlarını taşımak.

2. Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

3. Kamu kurum ve kuruluşlarının özel kanunlarında yer alan özel şartları taşımak.

 

4. 18 yaşını tamamlamış olmak.

5. İlan tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (26 Mart 1985 ve daha sonraki doğumlular başvuru yapabilecektir).

6. Başvurulan;

• Temizlik görevlisi mesleği için en az ilköğretim mezunu olmak.

• Klinik destek elemanı (hastane) mesleği için ortaöğretim kurumlarının sağlık hizmetleri alanı - hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı, sağlık bakım teknisyenliği dalının birinden mezun olmak.

• Güvenlik görevlisi (silahsız) mesleği için en az ortaöğretim (lise ve dengi) mezunu olmak ve güvenlik kimlik kartına sahip olmak. (Silahlı güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olanlar da başvuru yapabilir).

• Aşçı mesleği için ortaöğretim kurumlarının birinden veya ortaöğretim kurumlarının; yiyecek içecek hizmetleri alanı ve dallarının birinden veya dengi alan/dalının birinden veya önlisans eğitim kurumlarının; aşçılık, hazır yemek ve aşçılık, mutfak
yönetimi, yemek pişirme teknikleri, gastronomi ve mutfak sanatları programlarından birinden veya dengi programlardan mezun olmak. Ortaöğretim kurumlarının herhangi birinden mezun olanlar için ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı aşçılık sertifikası sahibi olmak veya 3308 sayılı Kanuna göre aşçılık dalında ustalık belgesine sahip olmak. Tüm öğrenim düzeyleri için en az 5 yıl mesleki deneyime sahip olmak.

 

7. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamış olmak.

8. Görevini devamlı yapmasına engel olacak bedenen, aklen ve ruhen sağlık problemi olmadığını belgelemek (Kura sonucu yerleşen ve atanmaya hak kazanan adaylardan istenecektir).

9. İşe göndermede öncelik hakkına sahip olan adaylardan anılan Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen öncelikli durumlarını gösterir belgeye sahip olmak.

10. Güvenlik görevlisi (silahsız) olarak istihdam edilecekler için, yukarıda belirtilen şartlara ilave olarak, 5188 sayılı Kanun’un 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin (1), (2) ve (3) alt bendindeki şartlar ile (g) ve (h) bendindeki şartları taşımak.

Yorumlar