Anasayfa /  Sağlık

2019 yılının en trend besinleri

Sağlıklı ve doğal beslenme çabası içinde olan insanlar için her yiyecek ve içecek firmaları memnuniyetini artırmak için birçok yeni trend besin ortaya çıkarıyor Etle yapılan birçok yiyeceğin sebzeli alternatifi, şekerin yerine geçen doğal tatlandırıcılar ve daha niceleri. İşte bu 2019 yılında karşımıza daha çok çıkacak olan trend besinler!

Abone ol
Abone ol 12 Nisan 2019 04:27

Yiyecek firmalarından 2019’da göreceğimiz pek çok yenilik aslında önceki yıllarda sunulmuş olanların farklı şekilde hali. Bitkisel proteinler, probiyotikler, vegan besinler, şekersiz gıdalar, glutensiz ürünler ve daha  birçok alternatif besin. Ama daha sağlıklı, daha lezzetli ve daha sürdürülebilir çeşitleriyle sağlıklı ve doğal beslenme çabası içinde olan insanların önüne çıkacaklar.

İşte 2019 yılının en trend besinleri

1-Afrika baharatları

2018 yılında zerdeçal ve kakulenin kullanımındaki artış hızı dikkatleri çekti. Tüketiciler bu baharatlarla birlikte diğer milletlerin de mutfak lezzetleriyle, özellikle de yemeklere tat katmada etkili olan baharatlarıyla daha çok ilgilenmeye başladı.

Raporlar 2019 yılında en çok Afrika baharatlarının ilgi çekeceğini ortaya koyuyor. Bu raporlardan birinde harissa, berbere, dukkah ve ras el hanout gibi Afrika’ya özgü tatların mutfaklara gireceği öngörülüyor. Birçok ülkenin restoranında bu baharatlar yaygın bir şekilde kullanılmaya ve dikkatleri üzerine çekmeye başladı bile. 

 

2-Tohum yağları

Doymuş yağ asitlerinin zararları ve doymamış yağ asitlerinin faydaları farkına varıldıkça fındık, badem, ceviz gibi tohumların tüketiminde ciddi oranda artış yaşandı. 2018’de gördük ki pek çok sağlıklı tarifin, kahvaltı alternatiflerinde sağlıklı yağlar içeren bu tohumlar kullanıldı. 2019’da da bu sağlıklı yağların kullanımında artış yaşanması bekleniyor. 

3-Fonksiyonel yiyecekler

Trendler genel olarak genç tüketicilerin etrafında dönüp onlara hitap etse de 60 yaş ve üzerindeki nüfusu artırmak ve sağlıklarını iyileştirmek için birçok yeni fonksiyonel besin içeriğine sahip yiyecek ve içecekler üretilmeye başlandı. Bu yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle amaçlanansa sağlıklı yaşlanma ve fiziksel görünümde güzellik. 2019’da kalp-damar, göz ve beyin sağlığını desteklemek için Omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA yağ asitlerini içeren gıda ve takviye ürünlerinin yükselişe geçmesi bekleniyor.

4-Bitkisel yenilikler 

Sürdürülebilirliğin trend olduğu bir yılda bitki temelli beslenmenin ön planda olması pek de şaşırtıcı olmamalı aslında. Vegansanız, vejetaryenseniz ya da beslenme programınızda ete daha az yer vermek istiyorsanız bu trend tam size göre!

2019 Gıda ve Beslenme Trendleri raporuna göre bu yıl karşımıza etsiz burgerler, süt içermeyen peynir ve yoğurtlar gibi şaşırtıcı besin seçenekleri çıkacak. Bu beslenme trendiyle birlikte fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişlerin ve ayrıca kuru baklagillerin tüketiminde artış yaşanması bekleniyor.

5-Eklenmiş şeker karşıtı doğal şekerler Bu trend eklenmiş şeker yerine doğal tatlandırıcılar olan bal, pekmez, kuru meyve ve taze meyve gibi doğal tatlandırıcılardan oluşan yiyecek ve içecek üretimini içeriyor. Amekan Kalp Derneği kadınlar için günde 6, erkekler için günde 9 çay kaşığından fazla eklenmiş şeker tüketimini önermiyor. Ancak çoğunluğun bu miktarın çok üstüne çıktığı da biliniyor. Kronik birçok rahatsızlığa ve obeziteye kapı aralayan eklenmiş şeker tüketiminin, bu trendin gelişimi ve çeşitlendirilmesi sayesinde azaltılması hedefleniyor. 

6-Bağırsak sağlığına iyi gelen gıdalar 

Sindirim sağlığı ve mikrobiyomun önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Bu da elbette bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilerin sayısını artırmayı amaçlayan, yani bağırsak sağlığını iyileştirmeye dayanan yeni beslenme trendlerinin ortaya çıkması sonucunu doğuruyor.

Probiyotik olan ve uzun zamandır tüketilen fermente yiyecek ve içeceklerin tüketimi giderek yaygınlaşıyor. Probiyotik yoğurt gibi pek çok probiyotik besin seçeneği üretici firmalar tarafından daha çeşitli, daha lezzetli hale getiriliyor ve en önemlisi de tek kullanımlık paketler halinde piyasaya sürülüyor.

Üreticiler besinlerin prebiyotik içeriğini artırmak için lif oranı yüksek gıdalar da üretiyor. Özellikle son dönemlerde “yüksek miktarda lif içerir” ibaresi bulunan paketli ürünlerle karşılaşmanız çok olası. 


Yorumlar