Anasayfa /  Ekonomi

2019 Kıdem tazminatı tavan ücreti ne kadar? Kıdem Tazminatı hesaplama nasıl yapılır?

Kıdem Tazminatı hesaplama nasıl yapılır, 2019 Kıdem tazminatı tavan ücreti ne kadar yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşten çıkarılan işçiler için kıdem tazminatı hayli önem arz eden bir konu…

Abone ol
Abone ol 11 Nisan 2019 12:34

Kıdem Tazminatı hesaplama nasıl yapılır? 2019 Kıdem tazminatı tavan ücreti ne kadar? En az 1 yıl çalışmış bir işçinin, işveren tarafından işine son verilmesi durumunda kıdem tazminatı yolu o işçiye açılıyor. 4/a statüsünde çalışanlara yılda 30 günlük brüt ücret değerinde kıdem tazminatı ödeniyor. Yüksek ücretlilerin kıdem tazminatında ise tavan uygulanıyor. İşçiler için kıdem tazminatı hesaplaması önem arz ediyor. İşte, “kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı…

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR?

Kıdem tazminatı tavanı 6 bin lirayı aştı. 4/a statüsünde çalışanlara her yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Ancak, yüksek ücretlilerin kıdem tazminatında tavan uygulanıyor.

Kıdem tazminatında tavanın yanı sıra düşük ücretliler için geçerli olan taban rakam da arttı. Asgari ücretle çalışan yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren en düşük kıdem tazminatı tutarı, asgari ücretteki yüzde 26’lık artıştan olumlu etkilendi.

KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için çalıştığınız işyerindeki hizmet süresinin en az bir yıl olması ve işveren tarafından işten çıkarılmış olmanız gerekir. Kendi isteğinizle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak, erkekler askerlik hizmeti için ve kadınlar da evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa, tazminata hak kazanıyor. Ayrıca, emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını doldurmuşsanız kendi isteğinizle işten ayrılırsanız dahi kıdem tazminatı alabilirsiniz.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Kıdem tazminatı, çalıştığı her 1 yıl için 30 günlük brüt ücreti kadardır. 1 yıllık kıdemi olan işçi 1 aylık brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı alabilmektedir. 1 yılın altındaki süreler için orantılı olarak hesaplama işlemi gerçekleştirilir. İşçinin brüt ücreti hesaplanırken sürekli olarak yapılan yardım ve primler de dahil olur. Bu sebeple, kasa tazminatı, yemek yardımı, çocuk zammı gibi ödemeler de işçinin brüt ücretine dahil edilir ve bu ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanır. Diğer yandan, işçiler kıdem tazminatlarını o işverenin işyerinde geçirdikleri süre üzerinden alırlar.


Yorumlar