Anasayfa /  Güncel

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kuralları ve cezası nedir?

Sokağa çıkma yasağı kaç yaşı kapsıyor? sorusu binlerce genç tarafından merak edip araştırılıyor. Dünyayı etkisi altına alan corona virüsün yayılmasına engel olmak amacıyla alınan tedbirler artırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son açıklamada 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Corona virüsle mücadele kapsamında alınan bu karara göre 20 yaş altındaki vatandaşlar yani 1 Ocak 2000 ve üstü doğumlular dün gece saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkama yasağı getirildi.

Abone ol
Abone ol 05 Nisan 2020 13:14

Sokağa çıkma yasağı kaç yaşı kapsıyor? sorusu binlerce genç tarafından merak edip araştırılıyor. Dünyayı etkisi altına alan corona virüsün yayılmasına engel olmak amacıyla alınan tedbirler artırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son açıklamada 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Corona virüsle mücadele kapsamında alınan bu karara göre 20 yaş altındaki vatandaşlar yani 1 Ocak 2000 ve üstü doğumlular dün gece saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkama yasağı getirildi. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kuralları ve cezası nedir? İşte detaylar...

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan corona virüsle mücadele kasamında alınan tedbirlerden bir yenisini daha açıkladı. Bu tedbirlere göre 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edildi! Başkan Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı bu gece saat 24.00 itibarıyla yürürlüğe giriyor. Buna göre 1 Ocak 2000 ve üstü doğumlular sokağa çıkamayacak. Peki, Sokağa çıkma yasağı kaç doğumluları kapsıyor? Yirmi yaş altı sokağa çıkma yasağı cezası ve kuralları nelerdir? Detaylar haberimizde...

 

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ!

Corona virüsle mücadele kapsamında alınan yeni karara göre 20 yaş altı kişilere de sokağa çıkma yasağı getirildi. Açıklamaya Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirleri açıkladığı konuşmasında, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile çok ciddi bocalama yaşadığı bu süreçte Türkiye'nin hem hazırlık hem malzeme hem de müdahale konusunda sağlam duruş sergilediğini söyledi. 

Erdoğan, "Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak durumundayız. Yani '65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil' diye elimizde böyle bir garanti yok." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların sadece çalışma ve temel ihtiyaç malzemelerini temin için sokağa çıkmasını, bunun dışında herkesin evinde kalmasını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KAÇ DOĞUMLULARI KAPSIYOR?

Sokağa çıkma yasağı 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlu kişileri kapsıyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KURALLARI VE CEZASI NEDİR?

20 yaş altı kişilere uygulanacak sokağa çıkma yasağı kuralları 65 yaş üzeri ile aynı olacak. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına uymayanlardan para cezası kesiliyor. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesiliyor. Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere;


Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

"İKAZLARA UYMAYANLARA GEREKEN İDARİ VE ADLİ CEZALAR UYGULANACAKTIR"

Dışarıya çıkmak zorunda olan vatandaşlar için de yeni bir uygulama başlattıklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, yarından itibaren İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka riayet edilecektir. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır."

Erdoğan, "Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığını hem de onlarla temas edenlerin sağlığını güvence altına almaktır. Ülkemizde hayatı ne zaman normalde döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek, salgının seyrini o derece hızlı kontrol altına alır ve tehdidi tamamen ortadan kaldırabiliriz. Aksi halde bugün üzüntüyle takip ettiğimiz kimi ülkelerin durumuna düşmemiz kaçınılmazdır. Milletime güveniyorum. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerine şahit olabiliyoruz." dedi. 

Yorumlar